Skontaktuj się z nami

biuro[at]winnicajanton.pl

tel. +48 880 539 390

Jantoń Spółka z o. o.

Wymysłów Francuski 3

95-082 Dobroń

NIP: 731 20 64 746

Polityka prywatności

Obserwuj nas

Wymysłów Francuski

Nazwa „Francuski” wywodzi się z XVIII w. i została nadana za sprawą markiza Stanislasa Jeana de Boufflers, syna chrzestnego samego króla Stanisława Leszczyńskiego. We Francji był on znaną osobistością. W 1784 r. został marszałkiem polnym a w rok później gubernatorem Senegalu. W 1787 r. zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym Francji. Był także kawalerem maltańskim i członkiem Akademii Berlińskiej. W 1797 r. uciekając przed rewolucją francuską schronił się w Wymysłowie, który to folwark otrzymał dzięki koneksjom na dworze króla Prus. Wraz z markizem w Wymysłowie osiedliła się grupa francuskich arystokratów.

 

 

Dom rodzinny

Rodzinna posiadłość Jantoniów obejmuje obszar 30 hektarów. Stanowi  ją  rezydencja,  dom  dla  gości  oraz kompleks  stajenny  wraz  z  prywatnym  muzeum  powozów i  winiarnią.  Wszystko  otoczone  winnicą,  gdzie  rodzina tworzy z pasją wina białe i różowe, wina z  późnego  zbioru  oraz  wina  musujące najbardziej szlachetną metodą wtórnej fermentacji w butelkach.

 

Winnica

Pierwsze nasadzenia winorośli zostały wykonane w 2013 roku. Początkowo, winnica stanowiła hobby, produkując wina wyłącznie na potrzeby rodziny i przyjaciół. Ogromna pasja oraz kilkadziesiąt lat doświadczenia w branży winiarskiej, pozwoliły Jackowi Jantoniowi należycie przygotować się do stworzenia wyjątkowego miejsca na mapie polskich winnic. Determinacja i cierpliwość doprowadziła do momentu, w którym nasza duma rozrosła się do około 2 hektarów upraw winorośli. Staraliśmy się wybierać szczepy winorośli w możliwie optymalny sposób dostosowane do naszego klimatu, a poprzez to mniej popularne lub, do niedawna, całkowicie nieznane przeciętnemu konsumentowi, takie jak: Rondo, Leon Millot, Solaris czy Seyval Blanc, nie zapominając jednak o prowadzeniu upraw opartych o Vitis Vinifera.

 

Naszą ambicją jest produkcja win wedle włoskiej maksymy - "Piccoli produttori di Grandi vini" - czyli "Mali producenci, wielkich win"

Jacek Jantoń

biuro@winnicajanton.pl

Moja firma

Stanislas Jean de Boufflers

portret autorstwa F.S. Delpecha

  1. pl
  2. en